Minister ds. Szkocji Michael Moore powiedział w Izbie Gmin, że sens ustawy sprowadza się nie tylko do przekazania władzy, lecz przede wszystkim do uczynienia szkockiego rządu bardziej odpowiedzialnym przed społeczeństwem. - Przejmując odpowiedzialność za nowe podatki, ministrowie (szkockiego rządu autonomicznego) i parlament (w Edynburgu) będą z nich rozliczani (przez wyborców) i lepiej przygotowani do reagowania na specyficzne szkockie potrzeby w ramach Zjednoczonego Królestwa - zaznaczył Moore.
Rząd Szkockiej Partii Narodowej (SNP), sprawującej samodzielnie władzę w Edynburgu w wyniku przytłaczającego zwycięstwa wyborczego w maju, uważa, że decentralizacja władzy powinna pójść jeszcze dalej. Długofalowym celem SNP jest niepodległość Szkocji, o czym Szkoci mieliby zdecydować w referendum. SNP nie ogłosiła terminu referendum, ponieważ chce przygotować opinię publiczną i dać się poznać wyborcom od dobrej strony, jako kompetentny rząd. Głową niepodległej Szkocji pozostałaby królowa Elżbieta II.
Szkocja miała własny parlament do 1707 roku i ponownie ma go od 1999 roku. Może on wydawać obowiązujące w Szkocji ustawy dotyczące oświaty, wymiaru sprawiedliwości, służby zdrowia, rolnictwa i rybołówstwa, sportu i bezpieczeństwa żywności. Polityka zagraniczna, obronność, sprawy socjalne, administracja publiczna i niektóre inne dziedziny jak np. regulacja rynku mediów, aborcja, energia nuklearna zastrzeżone są dla rządu centralnego i parlamentu brytyjskiego.
zew, PAP