Premier Jeorjos Papandreu rozmawiał w tej sprawie telefonicznie z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem, proponując dostarczenie do Strefy Gazy, we współpracy z ONZ, żywności, lekarstw i innej pomocy humanitarnej.
Kancelaria Papandreu poinformowała, że Abbas "uznał te propozycję za pozytywną i wyraził poparcie". Strona grecka nie wyklucza udzielenia Palestyńczykom dodatkowej pomocy, oprócz tej, którą zamierzała dostarczyć do Strefy Gazy "Flotylla Wolności".
Ateny nie podały powodów, dla których uniemożliwiły statkom "Flotylli Wolności" wyjście ze swoich portów. Greckie MSZ ogólnikowo oświadczyło w niedzielę, że chodziło o "względy bezpieczeństwa" i że zakaz był zgodny "z życzeniem ONZ i rekomendacjami UE".
Izrael nałożył blokadę na Strefę Gazy po przejęciu kontroli nad tym terytorium przez radykalny Hamas w 2007 roku.
Władze izraelskie zapowiadają, że zablokują każdą próbę przełamania morskiej blokady terytoriów palestyńskich. Ubiegłoroczny morski konwój pod tym samym szyldem zakończył się tragicznie, gdy w wyniku szturmu izraelskich komandosów śmierć poniosło dziewięciu tureckich uczestników rejsu.em, pap