Serbia i Kosowo zawarły w sobotę trzy porozumienia, które są wynikiem rozpoczętych w marcu rozmów, w których mediatorem była UE. Dotyczą one ułatwień w ruchu granicznym, wzajemnego uznawania dyplomów szkół i uczelni wyższych oraz dostępu do rejestrów stanu cywilnego. Ashton ma nadzieję na ich szybkie wprowadzenie w życie oraz na kolejne umowy między Serbią i Kosowem. - Oczekuję na szybkie wdrożenie tych porozumień. Mam także nadzieję, że dialog przyniesie już niebawem dalsze rezultaty w takich dziedzinach jak telekomunikacja, księgi własności gruntów, znaczki opłat celnych i energia - zaznaczyła.
W poniedziałek Ashton spotkała się w Brukseli z premierem Kosowa Hashim Thacim. Zachęcała do dalszych, nawet "bardziej energicznych" reform, zwłaszcza do poprawy praworządności. Zapewniła jednocześnie o determinacji w przybliżaniu Kosowa i Europy. - Wszyscy chcemy widzieć Kosowo bliżej UE, wierzę, że ostatnie efekty są bardzo zachęcające - oceniła Ashton.
Kosowo odrzuca wszelkie rozmowy, które kwestionowałyby jego niezawisłość. Serbia nie uznaje niepodległości Kosowa, którą uznało dotychczas 76 krajów, w tym USA i większość państw UE.pap, ps