Szef resortu sprawiedliwości w nowych tymczasowych władzach Libii Mohammed al-Alagi oświadczył, że jest gotów współpracować ze szkocką prokuraturą w dalszym śledztwie w sprawie zamachu bombowego na samolot pasażerski towarzystwa Pan Am nad Lockerbie w 1988 r.
Były agent libijskich służb specjalnych Abdel Basset al-Megrahi został skazany w 2001 roku na co najmniej 27 lat więzienia za umieszczenie w samolocie Pan Am bomby, której wybuch spowodował śmierć 270 osób. Jak się przypuszcza, w trakcie wznowionego dochodzenia zarzuty współudziału w tym czynie mogłyby zostać postawione kolejnym Libijczykom, w tym nawet Muammarowi Kadafiemu.
Zapytany podczas konferencji prasowej o stosunek obecnych władz Libii do kontynuowania śledztwa al-Alagi odpowiedział: "Chciałbym potwierdzić, że akceptujemy wszelkie fakty, jakie mogą się w związku z tym pojawić, jeśli zaistnieje jakiekolwiek podejrzenie wobec jakiejkolwiek innej osoby. Będziemy współpracować w tej sprawie z każdym, kto dysponuje jakimikolwiek innymi faktami, zgodnie z porozumieniami międzynarodowymi".
Gdy al-Megrahi zachorował na raka prostaty, w 2009 roku szkocki wymiar sprawiedliwości wypuścił go z więzienia i pozwolił mu na powrót do ojczyzny. Po przybyciu do Libii był fetowany jak bohater, co mocno poruszyło rodziny ofiar zamachu. Nie pojawiły się dotąd żadne informacje, by al-Megrahi zmarł.
zew, PAP