Przewodniczący chce, przy okazji corocznego przeglądu stanu Unii Europejskiej, dać internautom możliwość wypowiedzenia się i zadania mu pytań dotyczących UE. - Pytania mogą dotyczyć każdego tematu unijnego: od kryzysu strefy euro, przez zaostrzanie dyscypliny budżetowej i pobudzanie wzrostu gospodarczego w UE, po politykę zewnętrzną, imigracyjną, prawa człowieka i ochronę środowiska - wyliczają organizatorzy. Zapewniają też, że pytania będą - w razie potrzeby - tłumaczone na angielski.
"Internauci mogą zadawać pytania oraz wyrażać poparcie dla pytań zadanych przez innych" - wyjaśnia KE. Pytania można zadać na stronie http://www.youtube.com/worldview. Na stronie prezentowane są zadane dotychczas pytania, do których inni internauci mogą się przyłączyć (Barroso odpowie na te najbardziej popularne). Dialog przewodniczącego KE z internautami będzie można obejrzeć również na kanale Euronews.
Przewodniczący KE wygłosił energiczną przemowę o stanie UE 28 września w Strasburgu. - UE stoi przed największym w swej historii wyzwaniem - przekonywał, wskazując na kryzys zadłużenia, a także kryzys finansowy, gospodarczy, społeczny i - jak dodał - kryzys zaufania obywateli. - Europa nie odpowiedziała na wyzwania konkurencyjności, niektóre państwa członkowskie żyły ponad stan, na rynkach finansowych doszło do zachowań nieodpowiedzialnych - ubolewał szef KE. Barroso podkreślił również, że jak nigdy do tej pory istnieje zagrożenie nacjonalizmem i populizmem w Europie. Ale - jak dodał - "nie tylko możliwe, ale i konieczne jest wyjście z tego kryzysu i na tym polega przywództwo europejskie".
PAP, arb