Po miesiącach walk między zwolennikami obu polityków w maju Ouattara objął urząd prezydencki. Następnie zwrócił się do MTK z wnioskiem o zbadanie przestępstw popełnionych w tym czasie przez obie strony konfliktu.
Wybrzeże Kości Słoniowej nie jest państwem-stroną w MTK, jednak uznało jurysdykcję Trybunału w tej sprawie. To pierwszy taki przypadek w historii sądu. Prokurator MTK Luis Moreno-Ocampo zapowiedział, że bezzwłocznie rozpocznie dochodzenie. - Od dziś zacznie się zbieranie dowodów, w najbliższym możliwym terminie sędziowie zdecydują, kto stanie przed sądem - powiedział. Minister sprawiedliwości WKS Jeannot Ahoussou Kouadio zaznaczył, że sprawiedliwość wymierzona przez tak "silną i poważaną" instytucję jak MTK to jedyny sposób na "zapewnienie przejrzystości" w rządzeniu państwem.
Sędziowie Trybunału zwrócili się do Moreno-Ocampo z prośbą, by w ciągu miesiąca przesłał im dane o przestępstwach, które mogły zostać popełnione na WKS w latach 2002-2010, co może oznaczać, że zakres dochodzenia będzie rozszerzony. MTK powstał w 2002 roku i nie bada przestępstw popełnionych wcześniej.
Gbagbo rządził krajem od 2000 roku. Wraz z żoną został w sierpniu osadzony w areszcie śledczym.
zew, PAP