Wpisanie terrorysty na listę oznacza, że zamrożone zostają wszelkie aktywa, jakie może on posiadać na terenach objętych amerykańską jurysdykcją, a obywatele USA mają zakaz dostarczania mu jakiegokolwiek materialnego wsparcia. Departament Stanu nie sprecyzował, czy poszukiwany ma w USA jakikolwiek majątek.
Al-Kaida pod jego przywództwem przyznała się do 23 ataków przeprowadzonych między marcem a kwietniem 2011 roku, w miejscowościach na południe irackiej stolicy. Po zabiciu 2 maja szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena przez amerykańskie siły specjalne al-Badri wezwał do akcji odwetowych. Kilka dni później wziął na siebie odpowiedzialność za zamach w Hilli, w którym zginęło 24 irackich policjantów, a ponad 70 osób zostało rannych. Departament Stanu informował w sierpniu, że ugrupowanie wezwało do przeprowadzenia 100 zamachów w całym Iraku w odwecie za śmierć bin Ladena.
Iracka odnoga Al-Kaidy przyznała się do większości z serii zamachów przeprowadzonych 15 sierpnia w kilkunastu irackich miastach. Zginęło wówczas ponad 70 ludzi; był to najtragiczniejszy dzienny bilans ofiar aktów terroru w Iraku od ponad roku.pap, ps