- Irakijczycy poprosili nas o pomoc ze względu na bogate doświadczenia Izby z okresu transformacji. Tego nie mogą im zaoferować państwa tzw. starych demokracji, którzy takich doświadczeń nie mają - powiedział Jezierski. Jak podkreślił, propozycję tej współpracy szkoleniowej zaakceptował Bank Światowy, który ma sfinansować przedsięwzięcie.
Od 2003 r. - gdy wielonarodowa koalicja rozpoczęła operację obalenia reżimu Saddama Husajna, Polska - jako uczestnik tej operacji - brała udział w szkoleniu służb nowego państwa irackiego, nie tylko w wymiarze wojskowym i policyjnym. Pomocą w odbudowie Iraku przez 10 miesięcy w latach 2003-04 zajmował się obecny prezes NBP Marek Belka. Był on w Bagdadzie szefem koalicyjnej Rady Koordynacji Międzynarodowej. Potem objął funkcję dyrektora ds. polityki gospodarczej w Tymczasowych Władzach Koalicyjnych w Iraku, odpowiedzialnym za reformę walutową, stworzenie nowego systemu bankowego i nadzór nad gospodarką.
Współpracą cywilno-wojskową ze społeczeństwem irackim (tzw. CIMIC) zajmowała się też dowodzona przez Polaków w latach 2003-08 Wielonarodowa Dywizja Centrum-Poudnie, która dysponowała funduszami amerykańskimi przeznaczonymi na te cele. Finansowano z nich m.in. odbudowę infrastruktury irackich miast i osad, jak również projekty związane z odbudową i wyposażeniem szkół, szpitali, placówek kulturalnych czy mediów.
zew, PAP