Donald Tusk - czyli normalizacja
"Niezawisimaja Gazieta" zaznacza, że polski premier miał "wszelkie podstawy, by liczyć na poparcie wyborców". Dziennik wyjaśnia, że "dzięki czteroletnim wysiłkom jego rządu Polska stała się jedynym krajem UE, który uniknął recesji". Gazeta pisze również, że "przy Donaldzie Tusku nastąpiła normalizacja w relacjach Polski z kluczowymi partnerami handlowymi". "Ustały niekończące się kłótnie z Unią Europejską, które cechowały rządy Jarosława Kaczyńskiego w latach 2006-2007. Gabinet Tuska prowadzi wyważoną politykę wobec UE, opowiadając się za integracją, jednak nie stawiając celu wejścia do strefy euro" - wyjaśnia dziennik.
Jarosław Kaczyński - czyli wojna
"Niezawisimaja Gazieta" odnotowuje również, że "stosunki z Rosją też uległy poprawie". "Tuskowi udało się osiągnąć wzajemne zrozumienie z Moskwą w sprawie gazu i złagodzić ostre problemy w dwustronnym dialogu, spowodowane planami rozmieszczenia elementów systemu obrony przeciwrakietowej na terytorium Polski" - konstatuje gazeta. Dziennik zaznacza, że "z punktu widzenia Kaczyńskiego osiągnięcia te należy uważać za porażkę w polityce zagranicznej". "Niezawisimaja Gazieta" przypomina także, iż "Kaczyński obwinia rosyjskie władze, jak również polski rząd o to, iż nie zdołały zapewnić bezpieczeństwa lotu, w czasie którego w kwietniu 2010 roku pod Smoleńskiem w katastrofie zginął jego bliźniak, prezydent Polski Lech Kaczyński oraz 95 przedstawicieli polskich elit". "Ważnym argumentem w wewnętrznej walce politycznej dla PiS pozostają niełatwe relacje z ZSRR w 1939 roku i podczas zimnej wojny" - tłumaczy "Niezawisimaja Gazieta" podkreślając zarazem, że "głównym celem dla Kaczyńskiego stały się Niemcy".
Także "Kommiersant" zauważa, że "w latach 2006-2007, gdy Jarosław Kaczyński był premierem, a jego bliźniak - prezydentem, Warszawa toczyła niekończące się wojny polityczne oraz gospodarcze z Brukselą, Berlinem i Moskwą". "Podejrzliwości Kaczyńskiego wszyscy przeciwstawiają pragmatyzm Tuska, który potrafi znajdować wspólny język z brukselskimi urzędnikami, przyciągając inwestycje, a w stosunkach z Rosją opowiada się za >rozsądnym dialogiem<" - wskazuje gazeta. "Na czas kampanii wyborczej Kaczyński poskromił zapał. Wielu oczekiwało, że będzie on rozdmuchiwać temat katastrofy pod Smoleńskiem. Jednak byli w błędzie" - stwierdza "Kommiersant". Dziennik odnotowuje też, że "choć na tle sąsiadów Polska znosi kryzys łagodniej, polityka Tuska jest krytykowana za wzrost deficytu budżetu, dług publiczny i sięgające 25 proc. bezrobocie" (według szacunków GUS bezrobocie w sierpniu wyniosło w Polsce 11,6 proc., a według metodologii Eurostatu - 9,4 proc).
PAP, arb