Belgrad do tej pory nie pogodził się ze stratą byłej serbskiej prowincji, która jednostronnie ogłosiła niepodległość w 2008 roku, i zerwał niedawno dialog z Prisztiną. KE chciałaby też, żeby Belgrad poprawił wdrażanie ram prawnych zapewniających skuteczniejszą walkę z korupcją i przestępczością zorganizowaną oraz poprawił wdrażanie prawa europejskiego w takich obszarach jak środowisko, rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, sądownictwo, wolność i bezpieczeństwo oraz finanse.
Równocześnie KE postanowiła otworzyć negocjacje akcesyjne z Czarnogórą, zalecając temu państwu podwojenie wysiłków w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną. Chce też reform w wielu obszarach, m.in. w rolnictwie, polityce społecznej i zatrudnienia oraz w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo żywności, sądownictwo, rybołówstwo i ochrona własności intelektualnej. W przypadku Macedonii KE podkreśliła, że kraj ten jest gotowy na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. Do tej pory blokuje to jednak Grecja, z powodu sporu o nazwę "Macedonia".
Ateny stoją na stanowisku, że nazwa ta jest zarezerwowana dla historycznego regionu Grecji i używanie jej przez sąsiedni kraj świadczy o tym, że Skopje może mieć roszczenia do regionu na północy Grecji. Obecnie Macedonię pod tą nazwą uznaje ponad 120 państw, ale na forum ONZ używana jest nazwa "Była Jugosłowiańska Republika Macedonii" (lub akronim od jej nazwy w brzmieniu angielskim: FYROM), stosowana również przez NATO i Unię Europejską.
Zdaniem KE, Skopje osiągnęło dobre wyniki we wdrażaniu prawa unijnego. Komisja wskazuje na potrzebę wzmocnienia sektora podatkowego, systemu zamówień publicznych oraz reformę polityki społecznej i zatrudnienia.
zew, PAP