Z danym Urzędu ds. Imigracji i Służb Celnych wynika, że do opuszczenia Stanów Zjednoczonych w roku fiskalnym 2011, który zakończył się 30 września, zostało zmuszonych 396 906 osób. Prawie 55 proc. stanowili ci, którzy złamali prawo. Liczba deportowanych kryminalistów wzrosła o prawie o 89 proc. w ciągu trzech ostatnich lat.
Największą grupę deportowanych stanowią cudzoziemcy skazani za przestępczość narkotykową - 44 653. Kolejnych 35 927 zatrzymano i deportowano za jazdę pod wpływem alkoholu. Wśród deportowanych znalazły się także osoby skazane za popełnienie morderstwa (1 119) i przestępstwa seksualne (5 848). W pozostałych przypadkach dochodziło do złamania prawa imigracyjnego.
Od objęcia przez Baracka Obamę urzędu prezydenta w styczniu 2009 r. z USA deportowano ponad milion osób. Przedstawiciele administracji zapewniają, że priorytetem jest usunięcie z kraju kryminalistów. W połowie sierpnia sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Janet Napolitano ogłosiła, że rząd USA wstrzymuje deportacje prawie 300 tys. nielegalnych imigrantów. Dotyczy to tych obcokrajowców z nakazem opuszczenia USA, którzy nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju i nie złamali świadomie prawa imigracyjnego. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych przebywa około 11,2 mln nielegalnych imigrantów.
PAP, arb