KE podała, że ostatnie sporne sprawy dotyczyły rosyjskich zachęt dla inwestycji w przemyśle motoryzacyjnym grożących likwidacją fabryk na Zachodzie, zasad importu z UE do Rosji żywności i produktów rolnych oraz ceł eksportowych na rosyjskie drewno. KE zapewniła też, że dostała "gwarancje", że zostanie wprowadzone w życie zawarte już wcześniej porozumienie kończące wieloletni spór wokół pobierania przez Rosję opłat za przeloty nad Syberią, które są bardzo kosztowne dla europejskich przewoźników i - zdaniem UE - niezgodne z zasadami WTO.
Rozmowy będą teraz kontynuowane w formacie wielostronnym w Genewie, by umożliwić podjęcie decyzji o przyjęciu Rosji jako 154. członka na konferencji ministerialnej WTO w grudniu, po 17 latach od złożenia wniosku o przyjęcie. Negocjacje UE-Rosja zostały w głównych punktach zakończone już w maju 2004 roku, ale od tamtej pory były praktycznie zawieszone na skutek utworzenia unii celnej Rosja-Kazachstan-Białoruś i pojawienia się po rosyjskiej stronie kolejnych przeszkód, jak sporny dekret dotyczący inwestycji w sektorze motoryzacyjnym czy też embarga, uważane przez UE za nieproporcjonalne, na import mięsa czy warzyw z UE. Tymczasem w impasie są negocjacje rosyjsko-gruzińskie dotyczące wejścia Rosji do WTO. Władze w Tbilisi uzależniają akceptację od zgody Moskwy na utworzenie gruzińskich posterunków celnych na granicach Rosji z Abchazją i Osetią Południową. Gruzja niezmiennie uważa te dwie zbuntowane republiki za swoje prowincje; Rosja tymczasem po wojnie w sierpniu 2008 r. uznała ich niepodległość i utrzymuje tam znaczne siły wojskowe.
Federacja Rosyjska jest ostatnią dużą gospodarką pozostającą poza WTO. Usunięcie barier na jej drodze do tej organizacji ułatwi negocjacje nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy UE-Rosja. UE zawsze popierała wejście Rosji do WTO, wierząc, że pozwoli to zacieśnić dwustronne więzi gospodarcze. Rosja jest dla UE trzecim co do wielkości partnerem handlowym (po USA i Chinach). Dla Rosji UE jest największym partnerem (w 2010 r. 244 mld euro, czyli 45,8 proc. udziału w rosyjskim handlu zagranicznym). Wymiana handlowa UE-Rosja rośnie w szybkim tempie; ponadto UE pozostaje największym źródłem inwestycji zagranicznych w Rosji.
Reuters analizuje, że rozmowy o wejściu Rosji do WTO nabrały tempa po zapowiedziach, że w przyszłym roku na fotel prezydenta Rosji wróci Władimir Putin, znany ze sceptycyzmu wobec tej organizacji. Ponadto przyjęcie Rosji to szansa na poprawienie wizerunku WTO, której wiarygodność spadła na skutek fiaska trwających od 10 lat rozmów o liberalizacji handlu w ramach tzw. rundy Dauha.pap, ps