Palestyna członkiem UNESCO. USA: to bezcelowe i głęboko szkodliwe
31 października na konferencji generalnej w Paryżu UNESCO przyjęła Autonomię Palestyńską na swego członka. Wzmocni to pozycję Palestyńczyków w ubieganiu się o pełne członkostwo w ONZ, co oznaczałoby uznanie niepodległości ich państwa.
Polska się wstrzymała
Za tą decyzją głosowało 107 państw, 14 było przeciw, a 52 wstrzymały się od głosu. Decyzję przyjęto wiwatami. - Niech żyje Palestyna - krzyknął po francusku jeden z delegatów na zakończenie długiego i pełnego napięcia posiedzenia. Przeciwko przyznaniu Palestynie członkostwa UNESCO były m.in. USA, Izrael, Kanada, Niemcy, Holandia, Szwecja. Za opowiedziały się m.in. Brazylia, Rosja, Chiny, RPA oraz Francja i 10 innych członków UE, większość krajów arabskich, afrykańskich i latynoskich. Od głosu wstrzymały się m.in. Wielka Brytania, Włochy, Polska.
"Przyznanie członkostwa Palestynie zwiększa poczet członków UNESCO do 195" - podała w komunikacie organizacja, która kilka dni temu przyznała członkostwo Sudanowi Południowemu.
Izrael i USA ostro się sprzeciwiają
Zadowolenie z decyzji UNESCO wyraził palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Malki. Izraelskie MSZ oświadczyło, że rozważy zerwanie wszelkich stosunków z Autonomią Palestyńską. Izrael odrzuca decyzję UNESCO. Zdaniem izraelskiego MSZ przyjęcie Palestyny "utrudnia drogę do wznowienia negocjacji bliskowschodnich". Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział, że przyjęcie Palestyńczyków do UNESCO jest przedwczesne, bezcelowe i podważa dążenia społeczności międzynarodowej do wypracowania pełnego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu.
Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas 23 września domagał się uznania palestyńskiego państwa przez ONZ. Żądanie to ma rozpatrzeć 11 listopada Rada Bezpieczeństwa ONZ, gdzie może się spotkać ono z wetem USA.
zew, PAP