Nastolatki rodzą rzadziej
W 2007 r., kiedy rozpoczęła się recesja, liczba urodzeń dzieci sięgnęła rekordowego poziomu - urodziło się wtedy ponad 4,3 mln dzieci. W ciągu dwóch lat liczba ta spadła do 4,1 mln dzieci. W ubiegłym roku w USA urodziło się nieco ponad 4 mln dzieci, czyli 3 proc. mniej niż w 2007 r. Najbardziej wskaźnik urodzeń obniżył się wśród nastolatek. Spadek o 9 proc. spowodował, że liczba matek w wieku od 15-19 lat obniżyła się do poziomu nienotowanego od 70 lat, kiedy CDC zaczęło gromadzić dane na temat urodzeń.
W 2010 r. o 6 proc. spadł także wskaźnik kobiet, które rodzą mając od 20 do 24 lat. Więcej dzieci rodziły tylko kobiety w wieku 40-44 lat. Ilość porodów matek w tym przedziale wiekowym była najwyższa od 1967 r. W przypadku niezamężnych Amerykanek odnotowano 4-procentowy spadek urodzeń.
Nie stać ich na dzieci
Eksperci nie mają wątpliwości, że za spadającą stopę urodzeń odpowiedzialna jest recesja w latach 2007-2009. Wiele kobiet, szczególnie młodych, w związku z niepewną sytuacją ekonomiczną odkłada decyzję o urodzeniu dziecka na później, inne nie decydują się na więcej dzieci.
Przybywa seniorów
Z kolei z opublikowanego po raz pierwszy raportu biura spisu powszechnego dotyczącego populacji osób wieku 90-95 lat wynika, że w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 30 lat ich liczba potroiła się. Demografowie przewidują, że szacowana na 1,9 mln populacja amerykańskich 90-latków zwiększy się do 8,7 mln w 2050 r. Tym samym osoby w przedziale wiekowy 90-95 lat będą stanowić 2 proc. populacji USA. Długowieczność to wyzwanie dla amerykańskiego systemu opieki społecznej, już poważnie obciążonego wysokimi kosztami leczenia i rosnącą liczbą osób pobierających świadczenia emerytalne.
zew, PAP