Atambajew - premier do czasu wyborów prezydenckich - przejął władzę z rąk Rozy Otunbajewej, która stanęła na czele państwa w kwietniu roku 2010, gdy w rewolcie obalono prezydenta Kurmanbeka Bakijewa. Sam Bakijew znalazł się u władzy w marcu roku 2005 po rewolcie przeciwko skorumpowaniu władz i ówczesnemu prezydentowi Askarowi Akajewowi. Akajew rządził Kirgistanem od r. 1991.
Przemówienie podczas inauguracji Atambajew wygłaszał w języku kirgiskim i rosyjskim. Jego dojście do władzy może, jak pisze Associated Press, oznaczać zorientowanie polityki zagranicznej na Moskwę. Wyraził ambicję doprowadzenia kraju do Unii Celnej utworzonej przez Rosję, Kazachstan i Białoruś.
Mimo tych deklaracji Rosja na zaprzysiężeniu była reprezentowana na stosunkowo niskim szczeblu. Niektórzy uważają, że to z powodu obecności prezydenta Gruzji Saakaszwilego, który ma z Moskwą bardzo napięte po kilkudniowej wojnie o Osetię Południową w sierpniu r. 2008.
Stabilność w Kirgistanie jest istotna dla USA, które mają tam ważną bazę służącą jako lotnisko tranzytowe dla sił w Afganistanie. Na terenie Kirgistanu ma też infrastrukturę militarną Rosja.pap, ps