57 proc. Włochów deklaruje gotowość poniesienia finansowych wyrzeczeń dla dobra kraju - wynika z sondażu Instytutu Badań Społecznych Censis. W analizie badania zwrócono uwagę na to, że najbardziej w rezultacie kryzysu ucierpiała włoska młodzież.
Zaprezentowane w piątek wyniki wskazują, że wśród Włochów gotowych na wyrzeczenia dla poprawy sytuacji finansowej kraju 46 proc. przyznaje, że zrobiłaby to jedynie w sytuacji nadzwyczajnej.
W raporcie na temat sytuacji społecznej podkreślono, że 81 proc. Włochów potępia oszustwa podatkowe, a połowa obywateli uważa, że silniejsze Włochy można zbudować, redukując obecne nierówności ekonomiczne.
Ponadto Censis odnotował na podstawie badań, że dla Włochów punktem odniesienia, źródłem największej siły oraz finansowym zapleczem w czasach trudności jest rodzina. Jednocześnie autorzy raportu zauważyli, że choć zasobność kraju opiera się w dużej mierze także na finansowym bogactwie rodzin - jednym z najwyższych w Europie - to w latach 2006-2009 jego łączna wysokość spadła z ponad 3 bln euro do 2,7 bln euro.
Censis ocenił, że w rezultacie obecnej sytuacji gospodarczej Włoch najbardziej ucierpiała młodzież. W latach 2007-2010 liczba zatrudnionych młodych ludzi zmniejszyła się o 980 tysięcy.pap, ps