"Vaclav Havel natchnął do stawiania oporu tych, którzy nie mieli żadnego wyboru w systemie totalitarnym. Odszedł wielki człowiek, postać historyczna, dysydent, dramaturg, prezydent, bohater, który przyczynił się do upadku komunizmu nie tylko w Czechach, ale też w całej Europie" - podkreśliła Grybauskaite.
Przewodnicząca litewskiego Sejmu Irena Degutiene napisała z kolei, że "Vaclav Havel był dla Litwy wyjątkowo bliską osobą. To, co pisał i mówił o wolności, o prawach człowieka i narodu jako dramaturg, czy dysydent, szef państwa, czy po prostu człowiek najczęściej było kierowane do narodu czeskiego, ale odbiorcami tych słów byli wszyscy ludzie o otwartych sercach w całej Europie Środkowo-Wschodniej, także na Litwie".
- Vaclav Havel zdecydowanie wspierał prawo Litwy do odrodzenia swej państwowości - przypomniał w wypowiedzi dla agencji BNS europarlamentarzysta, przewodniczący litewskiego parlamentu w latach 90-tych Vytautas Landsbergis.Czytaj więcej we Wprost.pl:
Vaclav Havel nie żyje"Dzięki niemu komunizm nie wydziedziczył nas z Europy". Tusk o Havlu
Komorowski o śmierci Havla: straciliśmy przyjaciela. On czynił świat lepszym
Wałęsa o Havlu: to był wielki przywódca. Należał mu się Nobel
Premier Czech o Havlu: był naszym symbolem
"Z bólem żegnamy przyjaciela Polski". MSZ o śmierci Havla
Macierewicz wspomina Havla. "To był wielki Europejczyk"
Merkel: Niemcy wiele zawdzięczają Havlowi
"Polityk wielu sukcesów i dramatów". Kwaśniewski o Havlu
Sala im. Vaclava Havla w PE? Polscy eurodeputowani chcą uczcić pamięć czeskiego prezydenta
"Mistrz demokracji i wolności" - Barroso o Havlu
"Chorąży aksamitnej rewolucji nie żyje". Kondolencje z HiszpaniiPrezydent Niemiec pisze do żony Havla: chylę czoła przed pani mężem
PAP, arb