Jego zdaniem, brak tam środków pobudzających gospodarkę i wzrost zatrudnienia, więc Francja nie powinna ratyfikować paktu w przyjętej postaci. - Powiedziałem już, że jeśli Francuzi mnie wybiorą, będziemy przestrzegać zobowiązań dotyczących dyscypliny fiskalnej - powiedział kandydat w radio RTL. - Ale co się tyczy traktatu, to powiedziałem, że jeśli nie dotyczy on wzrostu, wsparcia aktywności gospodarczej i zatrudnienia oraz skutecznej koordynacji polityk gospodarczych, to nie możemy takiego traktatu wziąć na siebie". Przypomniał jednocześnie kalendarz parlamentarny we Francji: sesja Zgromadzenia Narodowego rozpocznie się w czerwcu, potem nastąpi przerwa wakacyjna, a ratyfikacja ma się odbyć w październiku.
Zapowiedzi Hollande'a wywołały polemikę i głosy krytyki ze strony rządzącej centroprawicy. Szef dyplomacji Alain Juppe ocenił, że renegocjacja paktu byłaby szkodliwa dla francuskich interesów oraz dla całej UE. - Podpis Francji nie podlega renegocjacji wraz ze zmianą rządu - dodał minister spraw europejskich Jean Leonetti. Głos w tej dyskusji zabrał w środę niemiecki minister ds. europejskich Michael Link, który był w Paryżu pytany przez dziennikarzy o to, czy jego zdaniem Francja powinna ratyfikować traktat w przyjętej w poniedziałek formie.
- Na najbliższym szczycie europejskim 1-2 marca zostanie jeszcze podjętych kilka dodatkowych decyzji. A potem będzie bardzo ważne, żeby wszyscy partnerzy respektowali porozumienie - oświadczył Link po spotkaniu z Leonettim. Dopytywany, powiedział, że uzupełnienie paktu ma dotyczyć wzrostu gospodarczego. Otoczenie ministra Leonettiego wyjaśniło natychmiast, że nie ma mowy o jakimkolwiek uzupełnianiu przyjętego już dokumentu przed jego podpisaniem, co jest zaplanowane na 1 marca w Brukseli. Tłumaczyło, że na szczycie mogą być podjęte ewentualne dodatkowe decyzje gospodarcze, ale słów Linka nie należy rozumieć jako zapowiedzi uzupełnienia samego paktu o jakieś przepisy.
Hollande pozostaje od wielu tygodni faworytem kwietniowo-majowych wyborów prezydenckich nad Sekwaną z poparciem w granicach 28-30 proc. głosów. Nowa umowa pod nazwą "Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej" ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, przy założeniu, że do tego czasu będzie ratyfikowana przez 12 z 17 państw strefy euro.
eb, pap