W poniedziałek swój personel dyplomatyczny z Damaszku wycofała Kanada. W piątek ambasadę w Syrii zamknęła Francja - po raz pierwszy od 50 lat. Dzień wcześniej swój personel dyplomatyczny z Syrii wycofała ze względów bezpieczeństwa Wielka Brytania.
Stany Zjednoczone swoją ambasadę w Damaszku zamknęły miesiąc temu. W reakcji na przemoc, jakiej wobec opozycji nieprzerwanie dopuszcza się reżim w Damaszku, swoich ambasadorów z Syrii odwołały miesiąc temu, obok Hiszpanii, kraje Zatoki Perskiej - Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wcześniej swych ambasadorów na konsultacje odwołały Francja, Włochy, Belgia, Wielka Brytania i Holandia.
Syryjski prezydent Baszar el-Asad, korzystający ze wsparcia Moskwy, powiedział we wtorek, że jest zdecydowany walczyć z "terroryzmem". Tego dnia wierne mu oddziały przypuściły atak na kilka miast, zwłaszcza w pobliżu granicy z Libanem, gdzie przed przemocą schroniły się tysiące ludzi. Od blisko roku w Syrii trwają protesty opozycji przeciw rządom Asada. W wyniku brutalnego dławienia tych wystąpień przez siły rządowe życie straciło według ONZ ponad 7,5 tys. ludzi.
eb, pap