Dwoje działaczy kampanii „Rewolucja Poprzez Sieci Społecznościowe", Nasta Szulejka oraz Michaił Kostka, zostali skazani na 5 dni aresztu, a działacz organizacji Młody Front Mikoła Dziemidzienka - na 10 dni.
Demonstracja w Dzień Wolności zakończy się koncertem
Wszystkich skazanych zatrzymano w 22 marca wieczorem. Szulejce i Kostce zarzucono wywieszenie pod kopułą centrum handlowego „Stolica" biało-czerwono-białej historycznej flagi Białorusi, zakazanej przez obecne władze. Dziemidzienkę zatrzymano wraz z innym działaczem Młodego Frontu przy mińskim areszcie, dokąd przyszli, by powitać grupę kolegów wychodzących na wolność – informuje Centrum Praw Człowieka „Wiasna".
Wnioski o zgodę na zorganizowanie różnych imprez w tegorocznym Dniu Wolności złożyły środowiska opozycyjne w wielu miastach Białorusi, ale władze zezwoliły jak dotąd tylko na wiec i pochód w Mińsku od Akademii Nauk do placu Bangalore. Demonstracja ma się zakończyć koncertem.
Dzień Wolności jest zakazany przez władzę
W 2011 roku opozycja chciała przeprowadzić wiec i pochód od placu Jakuba Kołasa do skweru Janki Kupały w sercu Mińska, ale dostała zgodę tylko na wiec na leżącym dalej od centrum placu Bangalore. Mimo to opozycjoniści próbowali przyjść pod pomnik Kupały na skwerze noszącym jego imię, by złożyć tam kwiaty, a także na plac Jakuba Kołasa. Milicja zatrzymała wówczas ponad 50 osób.
Dzień Wolności to zakazane przez obecne władze białoruskie święto niepodległości, obchodzone przez demokratyczną opozycję w rocznicę proklamowania w 1918 roku pierwszego w historii państwa białoruskiego - Białoruskiej Republiki Ludowej.
Po rozpadzie ZSRR na początku lat 90. święto niepodległości Białorusi obchodzono 27 lipca, w dzień ogłoszenia deklaracji suwerenności w 1991 roku. Z inicjatywy prezydenta Aleksandra Łukaszenki w 1996 roku święto przeniesiono na 3 lipca, który jest uznawany oficjalnie za datę wyzwolenia spod okupacji hitlerowskiej w 1944 roku.
is, PAP