Toure po raz pierwszy doszedł do władzy w Mali w wyniku zamachu stanu w 1991 roku; później stał się znany jako "żołnierz demokracji", ponieważ przekazał władzę cywilom i wycofał się z życia politycznego. Powrócił po latach, wygrywając w 2002 roku wybory prezydenckie. W 2007 roku zapewnił sobie reelekcję.
W zeszłym tygodniu malijscy żołnierze pod wodzą mającego za sobą szkolenie w USA kapitana Amadou Sanogo otoczyli pałac prezydencki i ogłosili przejęcie władzy. Przywódcy puczu zapowiedzieli przeprowadzenie wyborów i zapewnili, że nie zamierzają w nich startować. Nie wiadomo na razie, kiedy wybory miałyby się odbyć. Zanim doszło do zamachu stanu, były przewidziane na 29 kwietnia; Toure miał po nich odejść od władzy.
Zbuntowani żołnierze protestowali przeciwko niedostatecznym działaniom rządu w obliczu rebelii Tuaregów na północy. Uskarżali się, że nie otrzymywali od państwa dość broni i amunicji, by skutecznie walczyć z rebelią, która wybuchła po powrocie kilku tysięcy doświadczonych i dobrze uzbrojonych Tuaregów z wojsk libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego.
zew, PAP