Rzecznik rządu Bright Msaka w komunikacie odczytanym w radiu publicznym zapewnił, że przekazanie władzy nastąpi ściśle według ustawy zasadniczej. Stanowi ona, że po śmierci szefa państwa jego obowiązki przejmuje wiceprezydent.
Wcześniej pojawiły się wątpliwości, czy procedura ta będzie spełniona, ponieważ Banda w 2010 roku została usunięta z partii rządzącej. Ponadto media państwowe długo nie potwierdzały nieoficjalnych informacji o śmierci dotychczasowego szefa państwa.
Prezydent Mutharika nie cieszył się dużą popularnością. Wielu mieszkańców Malawi uważało, że jest on odpowiedzialny za braki żywności i paliwa. Poważny kryzys gospodarczy w Malawi rozpoczął się w zeszłym roku na skutek sporu z Wielką Brytanią, która zarzucała prezydentowi autorytaryzm i naruszanie praw człowieka. Londyn wstrzymał wówczas pomoc gospodarczą dla Malawi, liczoną na miliony dolarów.
Dyplomatyczny ostracyzm i kłopoty gospodarcze Malawi pod rządami Muthariki pogorszyły się jeszcze w lipcu 2011 roku, gdy podczas tłumienia antyrządowych protestów z rąk policji zginęło 20 osób. W reakcji USA zamroziły wart 350 mln dolarów program modernizacji malawijskiej sieci energetycznej.
zew, PAP