Na razie UE nie określiła dokładnej listy towarów luksusowych, których eksport do Syrii będzie zakazany. Wykaz ten ma być zawarty w osobnym rozporządzeniu, które - jak powiedzieli dyplomaci - powstanie "w najbliższym czasie". Dyplomaci już 20 kwietnia ujawnili jednak, że pewni producenci towarów luksusowych próbują lobbować, aby nie dopuścić do wprowadzenia zakazu eksportu.
Obecnie łącznie około 150 organizacji i osób w Syrii, w tym prezydent Asad, objętych jest unijnym zakazem wizowym i zamrożeniem aktywów. Ponadto w lutym UE zamroziła aktywa banku centralnego Syrii, zakazała handlu metalami szlachetnymi i diamentami oraz zakazała lotów cargo syryjskich samolotów do UE.
Od ponad roku w Syrii trwają inspirowane arabską wiosną protesty opozycji przeciw rządom reżimu Asada. Według szacunków ONZ w Syrii w wyniku brutalnego tłumienia antyprezydenckich wystąpień przez siły rządowe oraz starć z dezerterami z armii zginęło co najmniej 9 tys. ludzi. 12 kwietnia obie strony zawarły zawieszenie broni, które jednak - według przeciwników Asada - jest naruszane przez stronę rządową. Społeczność międzynarodowa naciska na władze w Damaszku, by wdrażały sześciopunktowy plan pokojowy, którego częścią jest rozejm, opracowany przez byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana.
PAP, arb