SYRIZA, przeciwna oszczędnościom narzuconych Atenom przez EU i MFW w zamian za pakiet ratunkowy, zdobyła 25,1 proc. poparcia i wysunęła się na pierwsze miejsce w sondażu ośrodka Metron Analysis na zlecenie internetowej strony Protagon. Według tego sondażu na Nową Demokrację oddałoby głosy 23,8 proc. wyborców, a na socjalistyczny PASOK - 17,3 proc.
SYRIZA w wyborach 6 maja zajęła drugie po Nowej Demokracji miejsce, nieznacznie ustępując konserwatystom. Partia chce zniesienia restrykcji budżetowych przy jednoczesnym utrzymaniu Grecji w strefie euro. Natomiast Nowa Demokracja i PASOK opowiadają się za oszczędnościami i międzynarodowym pakietem ratunkowym dla Grecji. Z kolei w sondażu MRB dla gazety "Real News" Nowa Demokracja uzyskała poparcie 24,4 proc., podczas gdy SYRIZA niewiele mniejsze - 23,8 proc. Według tego sondażu na PASOK zagłosowałoby 14,5 proc. wyborców.
Poparcie dla konserwatywnej, prawicowej partii Niezależnych Greków, przeciwnych pakietowi ratunkowemu, utrzymuje się od tygodnia na poziomie 7,8-10,5 proc. Choć w wyborach głosowało na nich 10,6 proc. wyborców, według sobotnich sondaży mogliby oni liczyć - według Metrona na 7,8 proc., a według MRB - na 8,5 proc. głosów. Partia komunistyczna, również przeciwna pakietowi ratunkowemu, cieszy się nieco mniejszą sympatią badanych - oddałoby na nią głos od 5,5 do 6 proc. W wyborach z 6 maja komuniści uzyskali 8 proc. głosów. Natomiast poparcie dla neonazistowakiej, antyimigranckiej Złotej Jutrzenki, przeciwnej pakietowi ratunkowemu, która w wyborach z 6 maja zdobyła blisko 7 proc. głosów, oscyluje od tygodnia w granicach 4,7-6 proc. Jak wskazują sondaże z soboty, głosowałoby na nią - według MRB 5,8 proc., a według Metronu - 4,8 proc.
Badania Metron Analysis i MBR przeprowadzono w dniach 16-17 maja, już po ogłoszeniu fiaska rozmów w sprawie utworzenia rządu koalicyjnego i ogłoszeniu nowych wyborów w czerwcu. Według poprzedniego, opublikowanego w czwartek sondażu ośrodka MARC, Nowa Demokracja z 26,1 proc. głosów wyprzedzała radykalnie lewicową SYRIZĘ (23,7 proc.). Sondaż ten był jedynym z ostatnich badań wykazujących przewagę Nowej Demokracji nad SYRIZĄ.
W rezultacie wyborów z 6 maja żadna z partii nie uzyskała wystarczającej liczby głosów do powołania rządu. Według greckiego ustawodawstwa partia, która zajmie pierwsze miejsce w wyborach, uzyskuje dodatkowo 50 mandatów w parlamencie.PAP, arb