W Afganistanie w ramach 11. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, wchodzącego w skład dowodzonych przez NATO sił ISAF, służy obecnie ok. 2,5 tys. żołnierzy i pracowników. Kolejnych 200 wojskowych jest w odwodzie w kraju, gotowych do przerzutu w rejon operacji, jeśli zaistniałaby taka potrzeba.
- Od października 2012 r. do października 2013 r. - po zmianie charakteru misji na szkoleniowo-stabilizacyjny - zmiany 12. i 13. polskiego kontyngentu liczyć będą po 1800 osób i 400 dodatkowych w odwodzie - powiedział szef MON. Jak dodał, ostatnie dwie zmiany polskiego kontyngentu - 14. i 15. - do końca 2014 roku realizować mają zadania doradczo-szkoleniowe. Ich liczebność zaplanowano na poziomie do 1000 osób w rejonie misji oraz 400 w odwodzie na terenie Polski. - Oczywiście, to są założenia. Rzeczywista wielkość sił będzie zależna od postępów sytuacji w Afganistanie, zadań stawianych kontyngentowi przez dowództwo ISAF. Istotnym elementem tej strategii jest także postęp w przekazywaniu Afgańczykom władzy - podkreślił minister.
Siemoniak zapewnił, że opracowano już plany dotyczące przetransportowania do Polski z Afganistanu ludzi i sprzętu w związku z zakończeniem prowadzenia tam operacji w 2014 r. - W styczniu Sztab Generalny Wojska Polskiego opracował wstępną koncepcję transportu powrotnego żołnierzy i pracowników oraz środków zaopatrzenia w ramach realizacji zakończenia funkcjonowania PKW Afganistan – powiedział szef MON.
Do końca czerwca powstanie sprawozdanie finansowe dotyczące kosztów finansowych operacji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie - poinformował Siemoniak. - W sprawie kosztów finansowych tej operacji zwróciłem się do Sztabu Generalnego, żeby przygotować takie sprawozdanie finansowe. Do końca czerwca będzie ono gotowe. Jeśli chodzi o koszty tej misji w 2011 roku, to one wyniosły 747,6 mln złotych - powiedział Siemoniak.
eb, pap