- Wybory prezydenckie to ważny etap przekazywania władzy w Egipcie w sposób demokratyczny - powiedział rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, Maja Kocijanczicz.
Zwróciła jednak uwagę, odnosząc się do rozwiązania egipskiego parlamentu i przyznania Najwyższej Radzie Wojskowej (NRW) władzy ustawodawczej i kontroli nad finansami państwa, że "nasuwają się pytania o status parlamentu i procesu" tworzenia egipskiej konstytucji. Sytuacja ta powinna zostać "jak najszybciej wyjaśniona" od strony prawnej i instytucjonalnej - podkreśliła rzeczniczka.
Należy "szanować aspiracje ludu Egiptu i jego żądania dotyczące demokracji, wolności i godności" - dodała Kocijanczicz. Przedstawiciel egipskiej NRW generał Mohamed al-Asar zapowiedział, że wojsko do końca czerwca przekaże władzę w kraju nowo wybranemu prezydentowi. Al-Asar nie podał jednak dokładnej daty. NRW rządzi Egiptem od obalenia reżimu prezydenta Hosniego Mubaraka w lutym 2011 roku.
W zakończonej 17 czerwca drugiej turze wyborów o fotel prezydenta Egiptu ubiegali się kandydat Bractwa Muzułmańskiego Mohamed Mursi oraz ostatni premier reżimu Mubaraka, Ahmed Szafik. Mursi ogłosił 18 czerwca swoje zwycięstwo, choć komisja wyborcza nie zakończyła jeszcze liczenia głosów. Sztab wyborczy Szafika twierdzi z kolei, że to były premier wygrał wybory. Oficjalne wyniki głosowania komisja ma podać 21 czerwca.
Nowy prezydent będzie miał ograniczone kompetencje, ponieważ rządzący krajem wojskowi ogłosili, iż do wyłonienia nowego parlamentu będą dysponować władzą ustawodawczą i sprawować kontrolę nad budżetem państwa.
Wojskowi mają także zdecydować o składzie komisji, która opracuje nową konstytucję Egiptu. Dotychczasowy zdominowany przez islamistów parlament został formalnie rozwiązany 16 czerwca.sjk, PAP