Dyskusję na temat rychłego referendum w sprawie gruntownej zmiany niemieckiej konstytucji albo nad całkiem nową ustawy zasadniczą wywołał niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble. W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" ocenił on, że niezbędna jest dalsza integracja polityczna w UE oraz jej głęboka przebudowa instytucjonalna. Chciałby on, aby Komisja Europejska stała się prawdziwym rządem, by prezydenta UE wyłaniali wszyscy obywatele państw unijnych w bezpośrednich wyborach, opowiada się też za umocnieniem Parlamentu Europejskiego.
"Możemy dojść do wniosku, że dotarliśmy do granic konstytucji"
Jednak w rezygnacji z części suwerennych uprawnień na rzecz Brukseli może przeszkodzić Niemcom niemiecka konstytucja i stojący na jej straży sędziowie trybunału w Karlsruhe. - Jeśli dojdziemy do wniosku, że dotarliśmy do granic konstytucji, to trybunał ma rację. Oczywiście można przekazać więcej praw Brukseli, ale wówczas musi o tym zadecydować niemiecki naród - powiedział minister finansów Wolfgang Schaeuble w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel".
- Nie wiem, kiedy to nastąpi i nikt chyba tego nie wie. Ale zakładam, że może dojść do tego szybciej niż sądziłem jeszcze kilka miesięcy temu - dodał minister, przypominając, że już na najbliższym szczycie UE 28 i 29 czerwca przewodniczący czterech najważniejszych instytucji unijnych chcą przedstawić propozycje dotyczące pogłębienia integracji. Schaeuble nie wykluczył też, że referendum konstytucyjne w Niemczech może się odbyć nawet w ciągu najbliższych pięciu lat.
Kanclerz Angela Merkel jest dużo bardziej ostrożna niż jej minister finansów. Wprawdzie opowiada się za stopniowym budowaniem unii politycznej przez kraje eurolandu, ale uważa, że ewentualne referendum nad nową konstytucją dla Niemiec to raczej kwestia dalszej przyszłości. "Na pewno jeszcze nie dotarliśmy do takiego punktu" - powiedział w poniedziałek rzecznik niemieckiej kanclerz Steffen Seibert.
Dodał, że Wolfgang Schaeuble to "europejski wizjoner", zaś aktualnie obowiązująca konstytucja Niemiec "sprzyja integracji europejskiej".
Wielu polityków i komentatorów przyznaje jednak, że na bazie obowiązującej ustawy zasadniczej oraz wykładni Federalnego Trybunału Konstytucyjnego niemieckiemu rządowi trudniej obecnie prowadzić politykę europejską. Tygodnik "Der Spiegel" ocenił wręcz, że od pewnego czasu między rządem a trybunałem "szaleje gwałtowny konflikt", a Merkel obawia się, iż sędziowie w Karlsruhe pokrzyżują jej plany powstrzymania rozpadu strefy euro poprzez pogłębienie współpracy europejskiej.
W ciągu minionych dziesięciu miesięcy sędziowie w Karlsruhe wydali bowiem kilka wyroków, dotyczących europejskiej polityki walki z kryzysem w strefie euro, upominając rząd, by należycie informował i konsultował się z parlamentem. Zaledwie w zeszłym tygodniu trybunał zrugał rząd kanclerz Merkel za to, że nie udzielił posłom na czas wystarczających informacji na temat Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS), czyli funduszu przeznaczonego na pomoc zadłużonym krajom strefy euro.
Politycy mają dość
Irytację w berlińskim Urzędzie Kanclerskim oraz resorcie finansów wywołało publiczne oświadczenie trybunału, który poprosił w czwartek prezydenta Joachima Gaucka o wstrzymanie się z podpisaniem ustaw o ratyfikacji europejskiego paktu fiskalnego oraz EMS, jeśli wpłynie przeciw nim skarga konstytucyjna. To spowoduje, że EMS najpewniej nie wejdzie w życie zgodnie z planem 1 lipca.
- Wielu niemiecki polityków ma tego dosyć. W ostatnich latach politykę europejską Niemiec tworzy w zasadzie (sąd w) Karlsruhe. Schaeuble wyciągnął z tego słuszne wnioski, bo konstytucję trzeba będzie wcześniej czy później zmienić. Umożliwi to wybranym władzom prowadzenie konkretnej polityki europejskiej bez oglądania się za każdym razem, co na to powie Karlsruhe - ocenił politolog z niemieckiej Fundacji Bertelsmanna Cornelius Ochmann.
W przeciwnym razie - dodał - mogłoby któregoś dnia dojść do "katastrofy", gdy trybunał obali ważną decyzję, zaakceptowaną przez niemiecki rząd na forum UE. Zdaniem Ochmanna mieszkańcy Niemiec są przychylni UE, a zatem ewentualne referendum w sprawie gruntownej zmiany konstytucji powinno zakończyć się sukcesem.
Z drugiej strony Federalny Trybunał Konstytucyjny cieszy się wielkim szacunkiem opinii publicznej w Niemczech i krytyczne dla rządu wyroki tylko umacniają wizerunek instytucji, stojącej na straży demokracji.
Według "Spiegla" prezes trybunału Andreas Vosskuhle ostrzega, że przenoszenie na organy UE coraz większych kompetencji osłabia niemiecką demokrację. - Nie można dopuścić do tego, by obywatele obudzili się któregoś ranka i stwierdzili, że ci, których wybrali, nie mogą o niczym więcej decydować - ostrzegał Vosskuhle w jednym ze swych wystąpień.
sjk, PAP