Prezydent Vujanović ogłosił ten termin po konsultacjach z przedstawicielami partii w czarnogórskim parlamencie - głosi oświadczenie kancelarii prezydenckiej w Podgoricy.
W czwartek 81-osobowy parlament Czarnogóry głosami 47 posłów większości rządowej przegłosował swe rozwiązanie. Inicjując to posunięcie partie koalicji rządzącej zaznaczyły, że przed Czarnogórą stają nowe ważne zobowiązania związane z procesem negocjacji akcesyjnych z UE. Podkreśliły, że dlatego też ważne jest, by organy państwowe - rząd i parlament - weszły w tę fazę z pełnym czteroletnim mandatem.
Unia Europejska otworzyła 29 czerwca negocjacje akcesyjne z liczącą 680 tys. mieszkańców Czarnogórą, która w 2006 roku wystąpiła z federacji z Serbią. Dając zielone światło do rozmów Bruksela sformułowała jednocześnie wobec Podgoricy postulat zagwarantowania niezależności sądów oraz podjęcia skutecznej walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją w administracji publicznej.
W przypadku pomyślnego zakończenia negocjacji Czarnogóra może stać się trzecią z sześciu republik dawnej Jugosławii, która dołączy do Unii Europejskiej. Słowenia należy do UE od roku 2004, Chorwacja ma się stać jej 28. członkiem w lipcu roku 2013.
zew, PAP