Informacje o spotkaniu w Guayaquil, na zachodzie kraju, przekazało agencji AFP brazylijskie źródło dyplomatyczne. UNASUR jest wspólnotą polityczną i ekonomiczną 12 krajów południowoamerykańskich. Z kolei Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) po nadzwyczajnym posiedzeniu w Waszyngtonie poinformowała, że podejmie decyzję, czy zorganizuje spotkanie ministrów spraw zagranicznych poświęcone sprawie Assange'a, czego domaga się Ekwador.
Rząd w Quito chciałby, aby ministrowie zrzeszającej ok. 30 krajów OPA przeanalizowali "wyraźne groźby ze strony brytyjskiego rządu wobec Assange'a" - wyjaśniła ekwadorska dyplomatka Maria Isabel Salvador.
Założyciel portalu demaskatorskiego WikiLeaks Julian Assange, któremu grozi ekstradycja do Szwecji, schronił się w czerwcu w ekwadorskiej placówce dyplomatycznej, a w czwartek Quito poinformowało o przyznaniu mu azylu politycznego.
Władze brytyjskie podkreślają, że są zdecydowane przekazać Assange'a Szwecji, która domaga się jego ekstradycji, by przesłuchać w związku z oskarżeniami o gwałt i napaść seksualną. Assange twierdzi, że są to nieprawdziwe zarzuty, umotywowane politycznie i wyraża obawę, że Szwedzi wydadzą go Stanom Zjednoczonym, gdzie może odpowiadać za ujawnienie tysięcy tajnych dokumentów amerykańskich.
Jest niemal pewne, że Assange zostałby aresztowany, gdyby tylko opuścił ambasadę Ekwadoru, gdzie ukrywa się od prawie dwóch miesięcy.
ja, PAP