Najbardziej znany z dziennikarzy Nguyen Van Hai, który we wrześniu 2008 roku był skazany na dwa lata pozbawienia wolności za rzekome oszustwa finansowe, otrzymał najsurowszy wyrok - 12 lat więzienia. To właśnie Nguyena prezydent USA Barack Obama wspomniał w maju w swym przemówieniu wzywającym do większej wolności mediów na świecie. Druga oskarżona, była policjantka Ta Phong Tan, została skazana na 10 lat. Pod koniec lipca matka dziennikarki podpaliła się przed jednym z budynków rządowych, żeby zaprotestować przeciwko traktowaniu jej córki. Trzeci oskarżony Phan Thanh Hai otrzymał wyrok czterech lat więzienia. Cała trójka była sądzona w mieście Ho Chi Minh na południu Wietnamu.
Agencja Associated Press zauważa, że procesy wytaczane dziennikarzom należą obecnie do głównych działań podejmowanych przez komunistyczne władze Wietnamu w ramach kampanii przeciwko niezależnym blogerom i innym prodemokratycznym działaczom. Nguyen Van Hai, Ta Phong Tan i Phan Thanh Hai należą do "Klubu Wolnych Dziennikarzy", grupy dziennikarzy obywatelskich, którzy zamieszczają swoje teksty w internecie.
Ta Phong Tan jako była policjantka pisała na blogu "Sprawiedliwość i Prawda", gdzie krytykowano nadużywanie uprawnień przez policję. Nguyen Van Hai krytykował rząd za nieporadność w sporze z Chinami wokół wysp na Morzu Południowochińskim. Blogerzy zostali oskarżeni o pisanie artykułów "fałszujących działania rządu i sprzeciwiających się władzy". Międzynarodowe organizacje praw człowieka potępiły proces i zaapelowały o uwolnienie dziennikarzy.
PAP, arb