Według tradycji w sanktuarium w Loreto koło Ankony, w środkowych Włoszech, znajduje się nazaretański kamienny dom Maryi, przywieziony przez uczestników wyprawy krzyżowej w 1291 roku.
W homilii w czasie mszy na placu przed sanktuarium Benedykt XVI przypomniał, że właśnie tam błogosławiony Jan XXIII zawierzył Matce Bożej Sobór Watykański II. Papież podkreślił, że podążając śladami Jana XXIII przybył tu, by modlić się teraz w intencji dwóch zbliżających się wielkich wydarzeń w Kościele. „Także i ja przybyłem tutaj jako pielgrzym, aby zawierzyć Matce Bożej dwie ważne inicjatywy kościelne: Rok Wiary, który rozpocznie się za tydzień – 11 października, w pięćdziesiątą rocznicę inauguracji II Soboru Watykańskiego i Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które zwołałem w październiku pod hasłem +Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej+" - mówił papież.
Zwrócił następnie uwagę na znaczenie tych wydarzeń w naszych czasach. Wyraził przekonanie, że „w obecnym kryzysie obejmującym nie tylko gospodarkę, ale także różne grupy społeczeństwa” człowiek jest ważny dla Boga, a Bóg dla człowieka.
„Bez Boga człowiek dochodzi do tego, że jego egoizm przeważa nad solidarnością i miłością, rzeczy materialne nad wartościami, mieć nad być. Musimy powrócić do Boga, aby człowiek na nowo był człowiekiem. Z Bogiem, nawet w chwilach trudnych, kryzysu, nie brakuje horyzontu nadziei” - dodał. Nawiązując do symboliki Świętego Domku papież zauważył: „Maryja, Matka Chrystusa jest także naszą matką, otwiera nam drzwi swego domu, prowadzi nas do wejścia w wolę swego Syna. Tak więc, to wiara daje nam dom na tym świecie".
Benedykt XVI przypomniał wiernym: „To właśnie Bóg wyzwala naszą wolność, wyzwala ją od zamknięcia w sobie samej, od pragnienia władzy, panowania, i czyni ją zdolną do otwarcia się na wymiar, który ją realizuje w pełnym sensie: na wymiar daru z siebie, miłości, która staje się służbą i dzieleniem się z innymi”.
Papież wskazał na znaczenie sanktuarium: „Nie jest to dom prywatny, nie należy do kogoś, czy też do jakiejś rodziny, ale jest mieszkaniem otwartym dla wszystkich".
Na zakończenie mszy dla 10 tysięcy wiernych Benedykt XVI modlił się: „Chcę powierzyć Najświętszej Matce Boga wszystkie trudności, jakie przeżywa nasz świat w poszukiwaniu równowagi duchowej i pokoju, problemy tak wielu rodzin, które patrzą w przyszłość z niepokojem, pragnienia ludzi młodych, otwierających się na życie, cierpienia tych, którzy czekają na przejawy i decyzje solidarności i miłości”.eb, pap