Prezes Urzędu Zdrowia Autonomicznego Regionu Madery Miguel Ferreira nie wykluczył możliwości zwiększenia się liczby zachorowań na dengę w ciągu najbliższych godzin. - Nadal pod obserwacją lekarską znajduje się grupa kilkunastu osób z objawami tej tropikalnej choroby. Czekamy na wyniki ich badań - poinformował. Dodał, że wśród chorych na dengę nie stwierdzono dotychczas ciężkich przypadków, a pacjenci szybko wracają do zdrowia.
4 października informacja o pojawieniu się na Maderze tej potencjalnie śmiertelnej choroby doprowadziła do wyczerpania się repelentów w miejscowych aptekach w ciągu zaledwie kilkunastu godzin. Władze autonomicznego rządu Madery prowadzą akcję informowania o niebezpieczeństwach związanych z dengą oraz o profilaktyce. Specjalne komunikaty na temat choroby wystosowano również do placówek dyplomatycznych oraz biur podróży. Zdaniem portugalskich biologów zbiorowiska roznoszących dengę komarów znajdują się na peryferiach wyspy.
Denga jest chorobą wirusową, która może prowadzić do śmierci. Chorobie towarzyszy wysoka gorączka, krwotoki, silne bóle głowy, stawów i oczu, a także wysypka. Wirus, występujący głównie w krajach strefy tropikalnej, przenoszony jest przez komary z rodzaju Aedes.
PAP, arb