Ten nowy pakiet sankcji zostanie zatwierdzony w poniedziałek przez ministrów spraw zagranicznych UE.
Unia "po raz pierwszy zdecyduje się na uderzenie w irańską branżę telekomunikacyjną", zwłaszcza w przedsiębiorstwa tego sektora podejrzane o finansowe wspieranie reżimu w Iranie - sprecyzował anonimowy dyplomata, na którego powołuje się agencja AFP.
Jak dodał, wszelkie transakcje finansowe między bankami europejskimi a bankami irańskimi zostaną zakazane. Wyjątkowo, po uprzednim uzyskaniu zgody, dopuszczone będą transakcje handlowe, jak zakup żywności, sprzętu medycznego, czy zakupy na cele humanitarne.
Zakazane zostaną ponadto ubezpieczenia krótkoterminowych kredytów eksportowych, tak jak było to już w przypadku kredytów średnio- i długoterminowych.
Zakazem zostanie objęty również import irańskiego gazu ziemnego do UE, choć jest to mniej istotny środek ze względu na znikomą ilość sprowadzaną do UE (Iran ma wielkie rezerwy gazu ziemnego, który obecnie eksportuje głównie do Turcji - 90 proc. - a także do Armenii i Azerbejdżanu). Od 1 lipca w UE obowiązuje - uchwalony jeszcze w styczniu - całkowity zakaz sprowadzania irańskiej ropy.
Według unijnych źródeł dyplomatycznych zakazany zostanie także eksport z UE do Iranu takich surowców jak grafit czy aluminium, mogących posłużyć do produkcji w irańskim programie nuklearnym i rakietowym.
USA i inne kraje zachodnie podejrzewają, że Iran, oficjalnie realizując program cywilnej energetyki atomowej, potajemnie dąży do wyprodukowania broni nuklearnej. Teheran stanowczo odrzuca te oskarżenia.
Przewiedziano też takie sankcje jak zakaz rejestrowania w UE irańskich statków czy dostarczania Iranowi nowych tankowców, a także zamrożenie aktywów około 30 kolejnym przedsiębiorstwom, w tym zwłaszcza w sektorze naftowym i bankowym.mp, pap