Według Rongji potrzeba dalszego otwierania gospodarki jest konsekwencją strategii postępującej globalizacji, przyciągania obcego kapitału do Chin i umiędzynarodowienia chińskich spółek.
Chiny znajdują się także na drodze restrukturyzacji gospodarki, którą spotęgował fakt wstąpienia Państwa Środka w 2001 roku do Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Zdaniem premiera, który złoży swój urząd podczas obecnej sesji parlamentu, w działaniach gospodarczych należy uwzględniać aktywność "z charakterystyką lokalną", czyli udzielać większego poparcia dla inicjatyw regionalnych, które znajdują się na marginesie makroekonomicznej strategii Chin.
W Pekinie rozpoczął w środę swoje doroczne obrady chiński parlament, który zatwierdzi podjęte jesienią ub. r., na zjeździe partii komunistycznej, zmiany na najwyższych szczeblach władzy.
Nowy przywódca KPCh Hu Jintao zastąpi na podczas przewidzianej do 18 marca sesji parlamentu - Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) - Jiang Zemina na stanowisku prezydenta Chin.
Swój urząd złoży także premier Zhu Rongji, którego obowiązki ma przejąć dotychczasowy wicepremier Wen Jiabao.
sg, pap