Ludność cywilna padła ofiarą ataku przy użyciu broni chemicznej, przeprowadzonego przez władze 26 sierpnia w wiosce w pobliżu Aleppo - twierdzi syryjska opozycja.
USA i Zachód oskarżają siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi o użycie broni chemicznej na przedmieściach Damaszku. W ataku 21 sierpnia miało zginąć 1300 osób. Syria zdecydowanie dementuje te oskarżenia i domaga się przedstawienia dowodów na atak chemiczny.
Syryjska opozycja twierdzi, że siły rządowe użyły broni chemicznej przeciw cywilom także 26 sierpnia w wiosce Urum Al-Kubra w okolicach Aleppo.
Obama: nie przymykać oczu
- Jesteśmy Stanami Zjednoczonymi, nie możemy przymykać oczu na to, co dzieje się w Damaszku - stwierdził prezydent USA Barack Obama. - Nie możemy pozwolić na to, by setki cywili były masakrowane za pomocą broni chemicznej - dodał. Wyraził też nadzieję, że Kongres udzieli zgody na przeprowadzenie ograniczonego ataku na cele w Syrii. Obama nazwał przy tym atak chemiczny do którego miało dojść w Syrii "najgorszym atakiem przeprowadzonym w XXI wieku". Dodał, że nie ma żadnych wątpliwości, iż do takiego ataku doszło.
Kongres zbierze się po wakacjach na pierwszej sesji 9 września. Przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner zapowiedział, że debata na temat ewentualnej zgody na interwencję w Syrii odbędzie się po 9 września.
Jak działa sarin
Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry stwierdził z kolei, iż Stany Zjednoczone mają dowody na użycie w Damaszku sarinu.
Sarin jest silnie toksyczną substancję stosowaną jako bojowy środek trujący. Objawami zatrucia sarinem są kolejno zwężenie źrenic, ból gałki ocznej, skurcz oskrzeli, kaszel i duszności, ból w klatce piersiowej, wymioty i porażenie mięśni. W końcowej fazie zatrucia ofiara zapada w śpiączkę i umiera z uduszenia.
Wojna w Syrii
W Syrii od marca 2011 roku toczy się wojna domowa, w wyniku której zginęło już ok. 100 tysięcy osób.
zew, CNN, NBC, TVN24/x-news