Głosowanie - podobnie jak wszystkie wybory w tym kraju a również i w Czechach - rozpoczęło się w piątek o godzinie 14.00. Od godziny 22.00 w piątek do siódmej rano w sobotę lokale będą zamknięte, a referendum zakończy się o godzinie 14.00 w sobotę. Przed laty przyjęto taki system głosowania, gdyż większość Słowaków niemal każdy weekend spędza w domkach rekreacyjnych na wsi.
Słowacy to w zdecydowanej większości zwolennicy integracji, ale nie ma pewności, czy referendum będzie ważne, gdyż musi w nim wziąć udział minimum połowa uprawnionych do głosowania.
Z wcześniejszych sondaży wynikało, że za wejściem Słowacji do Unii Europejskiej zamierza głosować 77 proc. deklarujących udział w referendum, 14 proc. nie jest zdecydowanych, a przeciw jest tylko co dziesiąty (9 proc.).
Słowacja jest piątym krajem z dziesięciu wstępujących do UE, w którym odbywa się akcesyjne referendum. Wcześniej zgodę na integrację z Unią wyrazili mieszkańcy Malty, Słowenii, Węgier i Litwy. Jedynie Cypr nie przeprowadza referendum unijnego.
les, pap