Poza zakazem reklamy papierosów, układ ustala też zasady, jakim powinny odpowiadać ostrzeżenia zdrowotne umieszczane na paczkach papierosów oraz zakazuje używania nazw i określeń wprowadzających w błąd.
16 czerwca rozpocznie się procedura ratyfikacji układu - jeśli zostanie on podpisany przez szefów państw i ratyfikowany przez co najmniej 40 krajów, formalnie wejdzie w życie.
Przyjęty "przez aklamację" przez 192 kraje, reprezentowane w WHO, układ jest pierwszym w historii międzynarodowym porozumieniem, dotyczącym zdrowia publicznego. Był negocjowany przez trzy lata i ostatecznie uzgodniony w końcu lutego. Obiekcje w sprawie tekstu wysuwały głównie Stany Zjednoczone. W poniedziałek szef resortu zdrowia USA Tommy Thompson zapowiedział jednak poparcie układu na sesji w Genewie. Odmówił natomiast odpowiedzi na pytanie, czy i kiedy podpisze go prezydent Bush i ratyfikuje Kongres USA.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która była inicjatorem opracowania i przyjęcia takiego ogólnoświatowego dokumentu, liczy, że traktat zahamuje liczbę zgonów związanych z paleniem tytoniu. Według WHO na schorzenia spowodowane tym nałogiem umiera obecnie na świecie 4,9 mln osób rocznie, a ciągu najbliższych 25 lat liczba zgonów może wzrosnąć do 10 mln rocznie.
les, pap