Wspólne przedsiębiorstwo rosyjsko-brytyjskie, w skład którego wejdą także firmy inwestycyjne Alfa-Group i Access-Renova (AAR), stanie się trzecim co do wielkości koncernem w Rosji zajmującym się wydobyciem ropy i gazu. Będzie on wydobywać co najmniej 1,2 mln baryłek ropy dziennie. Wyniesie go to, według danych brytyjskiego Ministerstwa Przemysłu, na pozycję drugiego na świecie producenta ropy i gazu w sektorze prywatnym.
W rezultacie obecnych inwestycji, a także dokonanych niedawno w tymże sektorze na sumę 10 mld USD przez holendersko-brytyjski koncern Royal Dutch/Shell, Wielka Brytania stanie się pierwszym inwestorem zagranicznym w Rosji.
Oba państwa podpisały także memorandum o współpracy przy budowie rurociągu pod Morzem Bałtyckim, którym będzie przesyłany gaz z Rosji via Europa do W. Brytanii.
Według Reutera, oba porozumienia, wraz z niedawnymi inwestycjami Royal Dutch/Shell u wschodnich wybrzeży Syberii, świadczą o rosnącym zaufaniu zachodnich inwestorów do reform gospodarczych w Rosji, a także o apetytach świata wysoko uprzemysłowionego na rosyjską ropę i gaz w momencie, kiedy nasila się niepokój o dostawy tych surowców z Bliskiego Wschodu.
Mocniej wiążą także drugiego eksportera ropy w świecie z odbiorcami w państwach wysoko rozwiniętych, sygnalizując najściślejszą współpracę Rosja-Europa Zachodnia od czasu, kiedy sto lat temu rodzina Rotschildów zasiadła przy jednym stole z rosyjskim carem.
BP i Shell są gotowe zainwestować 17 mld USD i taka decyzja świadczy o pozytywnych tendencjach w klimacie inwestycyjnym w Rosji" - powiedział w Londynie Władimir Putin.
"Kwestie, które zespalają nas w sferze polityki, bezpieczeństwa i gospodarki, są bardzo istotne. Rosja produkuje już ropę na tym samym poziomie co Arabia Saudyjska, a (jej) potencjał jest ogromny" - dodał brytyjski premier Tony Blair.
Jego zdaniem, gdy idzie o gaz naturalny wzajemne powiązania są istotne nie tylko z handlowego punktu widzenia, ale mają też fundamentalne znaczenie strategiczne, gdyż pola na Morzu Północnym i w innych częściach Europy stopniowo się wyczerpują, podczas gdy Rosja siedzi na jednej trzeciej światowych zasobów gazu.
em, pap