Polska znajduje się na 35. miejscu wśród 175 sklasyfikowanych państw.
Ranking określający stopień rozwoju społecznego poszczególnych krajów sporządza się na podstawie takich kryteriów, jak produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca, poziom szkolnictwa i opieki medycznej, średnia długość życia.
Czołowe 20 miejsc zajmują: Norwegia, Islandia, Szwecja, Australia, Holandia, Belgia, USA, Kanada, Japonia, Szwajcaria, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Finlandia, Luksemburg, Austria, Francja, Niemcy, Hiszpania i Nowa Zelandia.
Na przeciwnym biegunie ostatnich 20 miejsca - od 156. do 175. - zajmują: Senegal, Gwinea, Ruanda, Benin, Tanzania, Wybrzeże Kości Słoniowej, Malawi, Zambia, Angola, Czad, Gwinea Bissau, Demokratyczna Republika Konga, Republika Środkowoafrykańska, Etiopia, Mozambik, Burundi, Mali, Burkina Faso, Niger i Sierra Leone.
UNDP opublikował także odrębny ranking uczestnictwa kobiet w życiu politycznym i gospodarczym, który przynosi zaskakujące rezultaty. Wynika z niego, że na tle danej społeczności kobiety znajdują się w lepszym położeniu w Botswanie, Kostaryce i Namibii niż w Grecji, Włoszech i Japonii.
Tymczasem Kanada, która przez siedem lat do 2001 roku była liderem głównego rankingu 175 państw, opublikowała własne badanie. Wynika z niego, że 89 procent Kanadyjczyków ma "absolutną pewność, że poziom życia w Kanadzie jest wyższy niż w USA", choć w tegorocznym rankingu kraj ten wyprzedza Kanadę.
Siedmioletnie liderowanie w rankingu skłoniło m.in. kanadyjską prowincję Ontario do używania rankingu UNDP w swoich reklamach.
em, pap