Biskupi zatwierdzili wybór Robinsona na biskupa diecezji New Hampshire stosunkiem głosów 62 do 45. Wcześniej Robinson został wybrany przez większość delegatów na Generalną Konwencję. Głosowanie miało się początkowo odbyć poprzedniego dnia, ale w ostatniej chwili przeciwko Robinsonowi wysunięto oskarżenia o niewłaściwe zachowanie - z podejrzeniem molestowania seksualnego - i powiązań z grupami rozpowszechniającymi pornografię. Przeprowadzone natychmiast dochodzenie przez specjalnie powołany zespół wykazało jednak, że zarzuty są naciągane.
Wybór Robinsona - pierwszego w historii tego kościoła biskupa otwarcie deklarującego swoją odmienną orientację seksualną - Może skończyć się schizmą konserwatystów. Kilka grup w Afryce i USA już zapowiedziało możliwość schizmy.
Zaniepokojony taką perspektywą jest arcybiskup Canterbury Rowan Williams, który przewodzi liczącemu 70 milionów wyznawców Kościołowi anglikańskiemu, którego amerykańskim przedłużeniem jest Kościół Episkopalny.
"Kościół anglikański czekają trudne dni po decyzji Kościoła Episkopalnego USA o zatwierdzeniu wyboru Gene'a Robinsona na biskupa New Hamphire - napisał w wydanym oświadczeniu. - Mam nadzieję, że kościół w Ameryce i reszta wspólnoty anglikańskiej będą miały okazję rozważyć to zdarzenie, zanim podjęte zostaną znaczące i nieodwracalne decyzje".
Williams zaapelował o powstrzymanie daleko idących kroków. Zapowiedział, że w przygotowanej na koniec tego roku przez Kościół anglikański publikacji na temat ludzkiej seksualności będzie obszernie poruszona kwestia homoseksualizmu.
Williams, liberalny, elokwentny były arcybiskup Walii, musi ponownie zażegnać spór między konserwatystami a reformatorami w niecały rok po objęciu przez niego urzędu. Zaledwie kilka tygodni temu uniknął schizmy, gdy nakłonił pozostającego w celibacie księdza-homoseksualistę do rezygnacji z objęcia biskupstwa w Reading. Nominacja ta mogła spowodować odłączenie się Kościoła Nigerii.
Williams znany jest z liberalnej postawy wobec homoseksualnych duchownych, związków między osobami tej samej płci i wyświęcaniem kobiet na biskupów.
em, pap