"Na to zwycięstwo złożyło się wiele czynników. Przede wszystkim była sprzyjająca sytuacja polityczna - ruchy narodowo-wyzwoleńcze miały miejsce w państwach ościennych, w Rosji do władzy doszedł Borys Jelcyn, światowa opinia była również nam przychylna" - powiedział przewodniczący sejmowego Komitetu Spraw Zagranicznych, poseł Gediminas Kirkilas, który przed dziesięciu laty był szefem parlamentarnego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego.
Kirkilas zaznaczył, że dużą rolę odegrała też solidarność i zdecydowana postawa narodu litewskiego. "W czerwcu 1992 roku na Litwie odbyło się referendum, w którym około 80 proc. społeczeństwa opowiedziało się za wycofaniem wojsk radzieckich. Był to mocny argument w naszych negocjacjach z Rosją" - zaznaczył Gediminas Kirkilas.
Negocjacje w sprawie opuszczenia terytorium Litwy przez radzieckie wojska rozpoczęły się w 1990 roku. Po dwóch latach został podpisany harmonogram wycofania. Wówczas na Litwie stacjonowało około 22 tys. radzieckich żołnierzy, około pięciu dywizji i 295 odrębnych jednostek wojskowych.
rp, pap