Uzasadniając ewentualne przystąpienie Watykanu do ONZ, kardynał Sodano podkreślił, że "papieska suwerenność na forum międzynarodowym nie wynika z jego władzy doczesnej. Prawo uwzględnia już bowiem fakt, że Stolica Apostolska zajmuje swoistą pozycję na arenie międzynarodowej".
Watykański Sekretarz Stanu wyjaśnił, że Stolica Apostolska na arenie międzynarodowej "nie podejmuje działań w oparciu o rachunek ekonomiczny, ale w oparciu o siłę perswazji i cierpliwego dialogu".
"Ze względu na swój charakter religijny, Stolica Apostolska zawsze podkreśla prymat pokoju. Ze względu na swoją powszechność z troską śledzi wszystkie krytyczne sytuacje w świecie. I w końcu, ze względu na swój humanitaryzm, stara się wywierać naciski, aby podjęte były wszystkie kroki mające na celu dobro cywilnych mieszkańców" - powiedział hierarcha.
Sodano podkreślił, że również w odniesieniu do kryzysu w Iraku Watykan "od początku apeluje o zaangażowanie Irakijczyków i wspólnoty międzynarodowej na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie".
Hierarcha przypomniał, że podczas pontyfikatu Jana Pawła II Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z 82 krajami; obecnie utrzymuje je w sumie z 174 państwami.
Stolica Apostolska jest pełnoprawnym członkiem 12 organizacji międzynarodowych (w tym między innymi MAEA, UNHCR, Intelsat) oraz obserwatorem 21 takich organizacji, w tym FAO, IFAD, UNESCO i WTO.
rp, pap