Grecki minister finansów Yanis Varoufakis w środę rano napisał na Twitterze do Christine Lagarde, szefowej MFW: „Sorry za opóźnienie. Naprawdę chciałem zapłacić terminowo, ale nie mogłem znaleźć otwartego banku”. Kilka dni wcześniej EBC ogłosił, że zamraża zasilanie banków greckich na dotychczasowym poziomie, mimo że przed tymi instytucjami przez cały wcześniejszy tydzień ustawiały się kolejki. Było to jak odcięcie bankom odpowiedniej kroplówki, która trzymała je przy życiu w obliczu ciągłej utraty kapitału. W istocie ten komunikat oznaczał, że pozbawione gotówki banki greckie stają się bankrutami. Rząd więc je zamknął, pozwalając wypłacać w bankomatach jedynie 60 euro. To działanie EBC zaskoczyło wielu ekonomistów. W końcu bank centralny, jako tzw. po życzkodawca ostatniej instancji, powinien chronić banki przed ewentualnym runem, niezależnie od strat, jakie poniesie, a nie przykładać do niego ręki. – Eurostrefa pokazała, że nie jest w stanie przyjąć najbardziej elementarnej moralnej odpowiedzialności – mówi Ambrose Evans-Pritchard, znany komentator ekonomiczny „The Telegraph”.
Z ujawnionych niedawno dokumentów wynika, że całkiem świadomie zarzucano zbankrutowaną Grecję pieniędzmi, mimo że od początku było jasne, że nigdy nie zostaną one zwrócone. EBC grał na czas, bał się nagłego załamania i zagrożenia stabilności całej eurostrefy. Teraz ten sam EBC wywiera na Grecję nacisk polityczny i odcina ją od dodatkowych funduszy. To niezwykły spektakl, w którym bank centralny zamiast zapewnić finansową stabilność, robi wszystko, by doprowadzić do upadku banki greckie. Znacznie lepszym wyjściem byłoby wczesne oddłużenie Grecji.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.