Według naukowców z NASA w najbliższych 20 latach może dojść do zalania 2 miliardów 400 milionów osób. Woda ma zająć obszary do 100 kilometrów w głąb lądu.
Jak twierdzą eksperci na działania mogące zapobiec nadchodzącej tragedii jest już za późno.
Susze i powodzie. Nasz klimat się zmienia
Katastrofalne warunki pogodowe, wzrost temperatur i dalsze globalne ocieplenie - tego, według raportu Światowej Organizacji Metereologicznej (WMO), możemy się spodziewać w najbliżej przyszłości.
Rok 2014, który okazał się najcieplejszym od kiedy prowadzone są pomiary, to część większego klimatycznego trendu - alarmuje WMO. Wysokie temperatury wody w morzach doprowadziły do wyjątkowo intensywnych ulew, powodzi w niektórych krajach i ekstremalnych susz w innych.
Aż 12 wielkich burz uderzyło w Wielką Brytanię na początku 2014 roku, w maju powodzie pustoszyły znaczną część Bałkanów, a miesięczna suma opadów atmosferycznych nad zachodnią Japonią w sierpniu 2014 była 301 procent powyżej normy. W tym samym czasie mieszkańcy znacznej części Stanów Zjednoczonych i północy Chin cierpieli z powodu suszy.
-Rosnący poziom gazów cieplarnianych w atmosferze i zwiększenie temperatury wody w oceanach prowadzi nas do cieplejszej przyszłości- powiedział Michel Jarraud, sekretarz generalny WMO. Dodał, że 14 spośród 15 najcieplejszych lat w historii miało miejsce w XXI wieku.
TVN 24 BiŚ, nr, un.org