Viktor Orban to pierwszy od 27 szef rządu węgierskiego, który odwiedził Iran. Podczas swojego wystąpienia w Teheranie podkreślił, iż zachowanie jego poprzedników było "niemądre i pozbawione logiki". Zapewnił, że chce naprawić błędy i postawić na szybki rozwój współpracy z Iranem.
Porozumienie
14 lipca Iran, USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy stworzyły porozumienie, według którego Iran spowolni swój program atomowy i nie będzie dążył do wyprodukowania broni jądrowej. W zamian obiecano stopniowe zniesienie sankcji gospodarczych nałożonych na bliskowschodnie państwo.Reuters podaje, że osiągnięcie porozumienia to sukces zarówno prezydenta USA Baracka Obamy, jak i prezydenta Iranu Hassana Rouhaniego. Pragmatyczny polityk wygrał wybory dwa lata temu. Obiecał zmniejszyć izolację kraju na arenie międzynarodowej.
Izrael krytykuje
Z rozwoju sytuacji najbardziej niezadowoleni są Izraelczycy, którzy obawiają się Iranu. Tzipi Hotovely, szefowa MSZ Izraelu, określiła na Twitterze porozumienie jako "historyczną kapitulację Zachodu wobec osi zła, której przewodzi Iran". Zapowiedziała także, że Izrael uczyni wszystko, aby zapobiec ratyfikacji układu.
Reuters, rt.com