Talibowie przekonują, że wybór Baghdadiego "nie odbył się zgodnie z zasadami islamu" oraz, że ma on niewielką kontrolę nad krajami muzułmańskimi takimi jak Egipt, Libia, Jemen i Afganistan. W swoim oświadczeniu grupa potępiła "barbarzyńskie reguły" Państwa Islamskiego. "Kalifat Baghdadiego nie jest islamski, bo w prawdziwym kalifacie panuje prawdziwa sprawiedliwość, podczas gdy jego ludzie zabijają wielu niewinnych bojowników innych grup" - uzasadnili pakistańscy talibowie.
Pakistańscy talibowie są odrębną jednostką od afgańskich powstańców o tej samej nazwie, łączą ich jednak luźne kontakty. Pod koniec ubiegłego roku kilka separatystycznych frakcji talibów z Pakistanu zadeklarowało lojalność Państwu Islamskiemu i nakazało bojownikom dołączyć do kampanii tworzenia globalnego kalifatu.
Powstanie Państwa Islamskiego
Islamskie Państwo w Iraku (pierwsza nazwa Państwa Islamskiego) powstało na początku XXI wieku po wyodrębnieniu się z Al-Kaidy na terenie Iraku. Po wybuchu wojny domowej w Syrii, terroryści dołączyli się do walki z armią prezydenta Baszara al-Asada, ale również z innymi, mniej radykalnymi, ugrupowaniami opozycyjnymi. W 2013 roku, po ekspansji terytorialnej i poszerzeniu swoich wpływów nazwa ugrupowania zmieniła się na Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ang. ISIL).
Terroryści z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu ogłosili powstanie kalifatu islamskiego 29 czerwca 2014 r., którego kalifem został Abu Bakr al-Baghdadi. Wtedy też zmienili nazwę i proklamowali powstanie "Państwa Islamskiego". Terroryści od początku swojego istnienia informowali, że celem działania jest utworzenie kalifatu, który będzie rządzony w oparciu o najbardziej konserwatywną wersję szariatu.
Reuters, Wprost.pl