Adel al-Jubeir zaznaczył przy tym, że irańscy pielgrzymi, którzy chcą odwiedzić Mekkę i Medynę nadal będą tam mile widziani. - Nie ma eskalacji konfliktu ze strony Arabii Saudyjskiej. Nasze działania to odpowiedź na zachowanie Irańczyków, którzy wysłali oddziały Quds ( jednostki specjalne irańskiej gwardii rewolucyjnej odpowiedzialne za operacje poza granicami kraju - red.) i Rewolucyjnych Strażników do Syrii - powiedział Adel al-Jubeir.
Minister dodał, że Rijad słusznie dokonał egzekucji na szyickim duchownym Nimrze al-Nimrze. Jego zdaniem Rijad powinien być chwalony za tę decyzję, nie zaś krytykowany.
Protesty po egzekucji szyickiego duchownego
W sobotę podczas demonstracji po egzekucji Nimr al-Nimra, szyickiego duchownego, który był jedną z 47 osób poddanych egzekucji przez władze Arabii Saudyjskiej, podpalona została ambasada tego kraju w Teheranie.
Nirm był siłą napędową protestów, które wybuchły w 2011 roku w Arabii, gdzie licząca około 2 mln osób mniejszość szyicka skarży się na marginalne traktowanie. W 2014 roku został skazany na karę śmierci za podżeganie do konfliktów na tle religijnym oraz bunt. Iran wezwał ambasadora Arabii Saudyjskiej do potępienia egzekucji i ostrzegł władze w Rijadzie, że zgładzenie duchownego będzie "bardzo drogo kosztować".
Manifestacja w Teheranie zaczęła się późno w sobotę. Rozwścieczony tłum podszedł pod arabską ambasadę. Ze strony demonstrujących w kierunku budynku poleciały koktajle Mołotowa. Część protestujących wdarła się do ambasady, która została podpalona również od wewnątrz oraz splądrowana. Aresztowanych zostało kilka osób, w wyniku zdarzenia nikt nie został ranny. Żaden członek personelu dyplomatycznego nie znajdował się w budynku w trakcie protestów.
rt.com, cnn