"Zwykli mieszkańcy wysp Grecji razem z innymi wolontariuszami od miesięcy znajdują się na linii frontu kryzysu imigracyjnego. Otwierają swoje serca i domy, by ocalić setki tysięcy uciekających przed wojną i terrorem" – piszą autorzy petycji.
"Za ich współczucie i odwagę, za humanitarne traktowanie tych w niebezpieczeństwie i za przykład dla reszty - my, obywatele świata nominujemy tych dzielnych mężczyzn i kobiety do Pokojowej Nagrody Nobla" – oświadczają. "Nikt nie zasługuje na tak wielki honor jak ci niedocenieni bohaterowie" – dodają.
Petycja została wysłana także do greckiego ministra ds. polityki imigracyjnej Janisa Muzalasa, który już zadeklarował poparcie dla akcji. Czas na składnie wniosków upływa 1 lutego.
Kryzys imigracyjny
Z danych biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców wynika, że w 2015 roku drogą morską do Europy przybyło ponad milion migrantów.
84 procent przybyszów pochodzi z 10 krajów. 49 procent przybyłych do Europy stanowią Syryjczycy. 21 procent stanowią Afgańczycy, a 8 procent Irakijczycy. Pozostali imigranci pochodzą z: Pakistanu, Somalii, Nigerii, Sudanu, Gambii, Mali i Erytrei. 58 proc. migrantów to mężczyźni, 17 proc. kobiety, a 25 proc. stanowią dzieci - podał UNHCR.
W pierwszej połowie ubiegłego roku na terenie Unii Europejskiej oraz m.in. Szwajcarii i Norwegii 434 tys. osób złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy. Najwięcej wniosków, bo prawie 172 tys. złożono w Niemczech, a w dalszej kolejności m.in. na Węgrzech i we Francji.Z danych UNHCR wynika, że na koniec 2014 r. na całym świecie było 59,5 mln osób przymusowo przesiedlonych, natomiast do końca 2015 roku swoje domy opuści nawet 90 mln osób.
CNN, Wprost.pl