Delegatura Unii Europejskiej na Ukrainie opublikowała w tej sprawie oświadczenie. "Unia Europejska wzywa rząd i wszystkie partie polityczne na Ukrainie do wznowienia wysiłków w celu zjednoczenia się i przeprowadzenia reform. Jest to niezwykle ważne dla przyszłości tego kraju, jego demokratycznego rozwoju a także dobrobytu mieszkańców. Ożywienie ekonomiczne i społeczne na Ukrainie wymaga dalszego ulepszania środowiska biznesowego a także ciągłego wsparcia publicznego dla zainicjowanych przez rząd reform. W szczególności, niezbędne są natychmiastowe i przekonujące rezultaty w działaniach antykorupcyjnych" - zaznaczono w komunikacie.
Jednym z priorytetów w tym aspekcie jest wprowadzenie przejrzystych zasad wyboru i mianowania menadżerów państwowych firm oraz uregulowanie kwestii związanych z prywatyzacją.
Ostrzeżenie od szefowej MFW
– Ukraina musi uchwalić obiecane reformy oraz wyeliminować korupcję, w przeciwnym razie ryzykuje utratę wsparcia z Międzynarodowego Funduszu Walutowego – oświadczyła w środę Christine Lagarde, szefowa MFW, cytowana przez agencję Reutera.
Ostrzeżenie ze strony instytucji przyszło po zaskakującej zeszłotygodniowej rezygnacji ministra gospodarki Ukrainy Aivaras Abromavičius, który swoje odejście argumentował głębokimi podziałami wewnątrz koalicji rządzącej na Ukrainie oraz opieszałością we wdrażaniu reform.
W oświadczeniu, Lagarde wyraziła zaniepokojenie powolnym postępem Ukrainy w walce z korupcją i zmniejszaniem partykularnych wpływów na kształtowanie polityki. – Bez znacznego nowego wysiłku na rzecz wprowadzania reform i walki z korupcją, trudno sobie wyobrazić, jak wspierany przez MFW program miałaby być kontynuowany z sukcesem – zaznaczyła. Dodała, że obecnie Ukrainie grozi powrót do nieudanej polityki gospodarczej, jaką znamy z jej najnowszej historii.
Ukraina czeka od października na otrzymanie od MFW trzeciej transzy pożyczki o wartości 1,7 mld dolarów. Jest ona opóźniona ze względu na niezadowalający zdaniem MFW postęp, jaki czyni rząd Jaceniuka.
Ukrinform, Reuters