Przypomnijmy, 11 lutego rosyjscy policjanci wkroczyli do wydawnictwa "Bieriesta" w Petersburgu i skonfiskowali cały nakład zbioru artykułów i wywiadów Jana Nowaka-Jeziorańskiego z lat 1991-2003. Akcję,według informacji Memoriału, który poinformował o sprawie, przeprowadziło 10 policjantów, którymi dowodził starszy major Bogdanow. Łącznie zarekwirowano 530 egzemplarzy książek, które mają być poddane ekspertyzie na obecność wątków ekstremistycznych.
W sprawie oficjalny protest złożyła polska ambasada w Moskwie.
Jan Nowak-Jeziorański
Zdzisław Jeziorański (Jan Nowak to jeden z pseudonimów okupacyjnych) urodził się w 1913 roku w Warszawie. Brał udział w kampanii wrześniowej, potem zaangażował się w działalność konspiracyjną - był członkiem Związku Walki Zbrojnej i żołnierzem Armii Krajowej. Uczestniczył m.in. w Akcji "N", w ramach której kolportowano wśród Niemców antyhitlerowskie materiały propagandowe w języku niemieckim. Odbył pięć wypraw na trasie Warszawa-Londyn, jako kurier Komendanta Głównego AK i jego łącznik z rządem polskim w Londynie. Walczył w Powstaniu Warszawskim.
Po wojnie pozostał za granicą. Od 1948 roku pracował w Radiu BBC. 3 maja 1952 roku poprowadził pierwszą audycję RWE w języku polskim. Dyrektorem sekcji polskiej RWE był do 1976 roku. Następnie zamieszkał w USA, gdzie był rzecznikiem spraw polskich. Swoje przeżycia wojenne opisał w słynnej książce pt. "Kurier z Warszawy". Na stałe powrócił do Polski w 2002 roku. Aktywnie włączył się w życie kraju, zaangażował się m.in. w promowanie integracji Polski z Unią Europejską. Zmarł w 2005 roku.
Polskie Radio, Wprost.pl